Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta GSpeech

Urząd Gminy Ruda-Huta, ul. Niepodległości 44, 22-110 Ruda-Huta, godziny pracy 7.30-15.30, tel. 82 5686016, 5686033, fax 5686076, e-mail: sekretariat@ruda-huta.pl

bip glowna        niedowidzacy

.

Trasy turystyczne gminy Ruda-Huta

Teren gminy Ruda-Huta, ze względu na walory środowiska naturalnego, jest dobrym miejscem do uprawiania różnych form turystyki. Znajduje to odzwierciedlenie w istnieniu licznych oficjalnych, oznakowanych i zatwierdzonych przez PTTK szlakach turystyki rowerowej i pieszej, ale także konnej oraz wodnej. Możemy wyróżnić następujące trasy turystyczne:

mapa turystyczna ruda huta

  1. Nadbużański Szlak Przyjaźni. Jest to szlak pieszy, oznaczony nz czerwono, o łącznej długości 320 km. Prowadzi wzdłuż rzeki Bug, stanowiącej granicę z Białorusią i Ukrainą. Ze względu na charakter Bugu, rzeki dzikiej i nieuregulowanej, jego doliny stanowiącej ostoję dzikiego ptactwa i zwierzyny oraz rozległe lasy szlak jest bardzo malowniczy. Oznaczony jest na czerwono. Na terenie gminy Ruda-Huta przebiega poboczem drogi wojewódzkiej nr 816 przez miejscowości Rudka, Marysin i Hniszów.
  2. Szlak Pojezierny Południowy. Pieszy szlak długości 58 km, oznaczony na żółto, biegnie z Urszulina do Hniszowa. Przebiega przez tereny stanowiące otulinę Poleskiego Parku Narodowego, z podmokłymi lasami, terenami bagiennymi, ukrytymi wśród trzcin i olsów jeziorami, ale też przez położone na wzgórzach Pagórów Chełmskich sosnowe i mieszane lasy. Na terenie gminy Ruda-Huta trasa biegnie przez: Iłowę, Rudę, Rudę-Kolonię, Rudę-Opalin, Rudkę, Marysin i Hniszów.
  3. Szlak Chełmskich Torfowisk Węglanowych. Pieszy szlak oznaczony na niebiesko, długości 52 km. Inaczej zwany "Szlakiem bagien i moczarów", został poprowadzony po ścieżkach i polnych drogach na wyjątkowo atrakcyjnych przyrodniczo, unikalnych w skali kraju niskich torfowiskach typu węglanowego, których podłoże stanowią złoża kredy, z występującymi elementami rzeźby charakterystycznymi dla zjawisk krasowych. Można tu spotkać liczne gatunki rzadkiej fauny i flory. Ścieżki tej trasy przebiegają m. in. przez leżąca w gminie Ruda-Huta miejscowość Gotówka.
  4. Ścieżka przyrodnicza Meandry Bugu. W całości położona na terenie gminy Ruda-Huta, w dolinie Bugu, wśród nadbużańskich łąk i lasów miejscowości Hniszów. Oznaczona tablicami i opisami wykonanymi przez lokalnego artystę ludowego i pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta. Gmina wydała folder, informujący szczegółowo o walorach tej trasy.
  5. Ścieżka przyrodniczo-historyczna Bolko. Szlak pieszy. Znajduje się w podworskim parku w Hniszowie, częściowo przebiega szczytem skarpy nad doliną Bugu, skąd widoczne są malownicze meandry, rozlewiska, starorzecza. Głównymi atrakcjami tej ścieżki są pomnikowe drzewa, a przede wszystkim majestatyczny, liczący sobie ponad 1000 lat dąb Bolko. Oznaczenia podobnie jak przy poprzedniej trasie wykonał miejscowy artysta ludowy, stąd ich niepowtarzalny i swoisty charakter. Także dla tej trasy został wydany przez gminę Ruda-Huta folder informacyjny.
  6. Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie torfowiskowym Bagno Serebryskie. Piesza trasa turystyczna, atrakcyjna zwłaszcza dla obserwatorów ptaków. Początek w Nowinach, następnie przebiega wzdłuż południowej granicy rezerwatu, przez łąki i pola wsi Gotówka. Kończy się w miejscowości Brzeźno, przy ścieżce zbudowano dwie wieżyczki obserwacyjne, są też oznaczone wapiennymi skałkami przystanki w miejscach nadających się do obserwacji przebywających w rezerwacie ptaków.
  7. Nadbużański Szlak Rowerowy. Oznaczony na czerwono. Szlak turystyczny o długości 288 km prowadzący od Hrubieszowa do Janowa Podlaskiego. Na terenie gminy Ruda-Huta przebiega przez miejscowości: Dobryłów, Żalin-Kolonia, Żalin, Gdola, Chromówka, Ruda-Huta, Ruda-Opalin, Ruda-Kolonia, Ruda.
  8. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Przebiegający przez teren gminy Ruda-Huta fragment wielkiego zespołu ścieżek i tras rowerowych obejmującego pięć województw. Szlak prowadzi wzdłuż drogi powiatowej 1823L przez miejscowości: Leśniczówka, Poczekajka, Zarudnia, Ruda-Huta, Ruda-Kolonia, Ruda, Rudka. W Leśniczówce i Rudzie-Kolonii przy trasie zbudowano altany, gdzie turyści mogą odpocząć na ławkach, zjeść przy stole swoje wiktuały, w Rudzie-Kolonii skorzystać ze znajdującej się tam siłowni zewnętrznej.
  9. Trasa rowerowa „Leśne ostępy Chełmskiego Parku Krajobrazowego” Oznaczona kolorem zielonym trasa przebiegająca przez malownicze lasy, ma długość 19,5 km. Rozpoczyna się na północnych obrzeżach Chełma i biegnie w okolicy zalewu "Stańków", w miejscowości Stańków łączy się ze ścieżka przyrodniczą „Stańków” następnie doliną rzeki Uherki przez Pagóry Chełmskie oraz tereny leśne w pobliżu wsi Czułczyce i Sajczyce, potem drogą leśną równolegle do drogi powiatowej 1823L aż do miejscowości Ruda, gdzie łączy się z Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, wyposażona w tablice opisowe, wzdłuż niej znajdują się zbudowane w najciekawszych widokowo miejscach ławki z bali. Ścieżka przeważnie wysypana szutrem, ale są też fragmenty asfaltowe.
  10. Trasa rowerowa „Dookoła gminy Ruda-Huta”. Lokalna trasa rowerowa niemal w całości przebiega przez teren gminy Ruda-Huta. Początek w Rudce przy Centrum Kultury i Rekreacji, koniec w Hniszowie u stóp majestatycznego dębu Bolko. Trasa prowadzi przez prawie wszystkie miejscowości gminy, pozwala na poznanie wszystkich atrakcji przyrodniczych, architektonicznych i historycznych, takich jak wspomniany dąb Bolko, wiatrak-koźlak w Żalinie, pomniki pamięci bitew powstania styczniowego, rezerwat przyrody "Bagno Serebryskie", obszary Natura 2000, malownicze obszary leśne, dolinę Bugu i Uherki, chełmskie torfowiska węglanowe.
  11. Poleski Szlak Konny. Pierwszy w województwie lubelskim, a zarazem jeden z najdłuższych w Polsce, nadaje się również do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Szlak przebiega przez tereny o urozmaiconej rzeźbie terenu z licznymi kompleksami leśnymi i jeziorami, z unikatową fauną i florą. Pozwala poznać najciekawsze zakątki Poleskiego Parku Narodowego, Chełmskiego, Sobiborskiego i Poleskiego Parku Krajobrazowego oraz liczne rezerwaty przyrody (Żółwiowe Błota, Jezioro Orchowe, Magazyn, Małoziemce, Serniawy, Bachus, Stawska Góra, Bagno Serebryskie, Brzeźno, Roskosz). Na terenie gminy Ruda-Huta istnieją dwie nitki tego szlaku, prowadzące m. in. przez miejscowości: Gotówka, Karolinów, Żalin, Hniszów, Ruda. Szlak oznaczony jest charakterystycznymi znakami z sylwetką jeźdźca.
  12. Szlak kajakowy rzeką Uherką. Jest jedynym profesjonalnie oznakowanym szlakiem kajakowym na terenie powiatu chełmskiego. Początek w Stańkowie, kończy się w Siedliszczu nad Bugiem. Długość 28 kilometrów. W gminie Ruda-Huta wzdłuż Uherki położone są miejscowości Iłowa, Ruda, Ruda-Kolonia, Ruda-Opalin i Rudka. W sierpniu, podczas dorocznej imprezy pod nazwą "Bolkowanie" odbywają się spływy organizowane przez Urząd Gminy Ruda-Huta. Szlak jest łatwy i bezpieczny, polecany dla początkujących kajakarzy. Szczegółowy opis można znaleźć w publikacji "Uherka. Przewodnik dla kajakarzy" autorstwa Józefa Tworka, wydanej przez Wydawnictwo TAWA.
Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (folder_sciezka_przyrodnicza_Meandry_Bugu.pdf)Ścieżka przyrodnicza Meandry Bugu 5501 kB
Pobierz plik (folder_sciezka_przyrodniczo-historyczna_Bolko.pdf)Ścieżka przyrodniczo-historyczna Bolko 4546 kB

Strony powiązane z samorządem i społecznością lokalną

poleska sh

oko sh

wyzyna sh

bokoryna sh

Newsletter - subskrypcja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.

Akceptacja regulaminu .


Newsletter - rezygnacja



Licznik odwiedzin

7884247
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Wszystkie
1317
1308
2625
7698
7884247

Twoje IP 3.142.54.169

Logo gminy

Elektroniczne załatwianie spraw

Profil zaufany ePUAP

empatia pm

obywatel pm

Polski ład

 

Zadania realizowane z budżetu państwa

 

Rząowy Fundusz Rozwoju Dróg

Fundusz Dróg Samorządowych

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Nr konta Urzędu Gminy Ruda-Huta

Od 2023 roku podatki należy wpłacać na indywidualne rachunki podane w decyzjach wymiarowych.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nr konta: 23 8192 0002 2002 0020 0035 0017 (w tytule należy wpisać nazwę opłaty, imię i nazwisko osoby, która złożyła deklarację oraz adres nieruchomości)

Opłaty skarbowe nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001

Dokumenty planistyczne i strategie

str r g ps

rpp

str r g sh

Legislacja i akty prawne

rcl sh

isap sh

Oferty pracy

eures sh

PUP sh

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! GSpeech